• Yeni
Graham Audio
Graham Audio

Graham LS5/8 BBC Monitörü (cherry)

GRAHAM LS5/8 (CHERRY)

VAR
Favorilere Ekle
  • Fırsat Ürünü

Graham Audio, ikinci BBC Lisanslı hoparlörü LS5/8’in üretimine başladı. LS5/8, henüz Graham’ın web sitesinde bile yer almadan Timpani’ye geldi ve pişmeye başladı. Derek Hughes’un, sürücü imalatçısı Volt’un da katkılarıyla geliştirmiş olduğu iki yollu, yüksek çözünürlüklü pasif hoparlörde özel olarak üretilmiş 12 inçlik mid/bas üniteyle efsanevi Audax tiz ünite kullanılıyor. Derek Hughes’un özenle tasarlamış olduğu el yapımı crossover devresi sayesinde tiz ve bas ünitelerin tonal eşleşmeleri ile ses bütünlüğü mükemmel.

Graham Audio, LS5/9 monitörünün başarısının ardından, bu hoparlörün devamı niteliğindeki diğer ünlü BBC tasarımı LS5/8’i de yeniden hayata geçirmeye karar veriyor. LS5/8’in tasarımı sırasında, LS5/9’un eşsiz orta ses kalitesi ve dengesi korunarak, bas uzantısı, gücü ve cesametinin artırılması hedeflenmiş. İki hoparlörün karakter farklılığı olmadığı için, ses mühendisleri, kayıt ve mastering çalışmaları sırasında birinden diğerine sorunsuz olarak geçebiliyor.

BBC’nin orijinal LS5/8 monitörleri, üretimden kalkmış olan Quad 405 amplileriyle bi-amp konfigürasyonunda çalışacak şekilde tasarlanmış crossover devreleri olan aktif hoparlörlerdi. Derek Hughes’un büyük bir ustalıkla geliştirmiş olduğu pasif crossover devresi sayesinde orijinal hoparlörlerin çözünürlüğü ve sahnesinde önemli iyileşmeler sağlanıyor. Graham Audio için özel olarak üretilmiş 12 inç mid/bas ünitesinin Audax’ın tiz ünitesiyle uyumu mükemmel olduğu için hoparlörün tonal dengesi ve doğallığı orijinal tasarımın üzerine çıkarken sesin tipik İngiliz karakteriyle BBC lisans özellikleri tümüyle korunmuş. Her iki hoparlör (LS5/8 ve LS5/9) de tümüyle lisanslı ürünler ve Graham Audio BBC’ye telif hakkı (royalty) ödüyor.

Yeni LS5/8 hoparlörlerin kabinleri, LS5/9’larda olduğu gibi huş ağacı kontrasından üretilip gerçek egzotik ağaçlarla kaplanıyor. İç kısımları izole edilmiş olan kabinler, BBC’nin geliştirmiş olduğu kayıplı tasarım prensibine uygun olarak imal ediliyor. Hoparlörler, Graham Audio’nun South Devon’daki mekânında gelişmiş teknikler kullanılarak titizlikle elde üretiliyor. Kabinler de İngiltere’nin en iyi CNC tezgahlarında üretilip kaliteli paslanmaz çelik cıvatalarla, sahada servis imkanına olanak sağlayacak şekilde, bir araya getiriliyor. Kaplama olarak kullanılacak ağaç örnekleri ise en iyiler arasından özenle seçiliyor. Mevcut finiş alternatifleri: Kiraz, Pelesenk ve Abanoz.

 

Teknik Özellikler:

Sistem : 2 Yollu Refleks
Kabin : İnce duvarlı tasarım (ciddi sönümlendirme ile) Huş Ağacı Su Kontrplağından
Finiş : Ağaç kaplama (kiraz, pelesenk veya abanoz)
Ebatlar : 76cm (Y) x 46cm (E) x 40cm (D)
Ağırlık : 34kg
Frekans Aralığı : 40Hz~16kHz +/-3dB
Nominal Empedans : 8 ohms
Duyarlılık : 89dB SPL (2.83V, 1m)
Maksimum Çıkış : >110dB @ 2m (bir çift için)
Mid/Bas Ünitesi : 300mm Diaphnatone Polipropilen
Tiz Ünitesi : Son Audax HD 13D34H
Crossover : 1.8kHz, 19 Hassas Eleman ile
Önerilen Ampli Gücü : 50 - 250 Watt arasında

 

 

Graham Audio'nun kuruluşu, gelişimi ve BBC Hoparlörleriyle ilişkisini anlatan belgesel niteliğinde çok güzel bir video


Timpani'de kendi orijinal ayakları üzerinde

 

Yorumlar:


Hi-Fi+ dergisinin 128. sayısında (Ekim 2015) çıkmış olan Nicholas Ripley imzalı yazıdan bazı alıntılar:

"…LS5/8’in yalnızca rahat sürülebilen büyük çaplı bir bas ünitenin oluşturabileceği eforsuz bir dinamik aralığı ve orta seslerden baslara kadar uzanan müthiş akıcı bir sesi var…

...LS5/8 ile küçük kardeşi arasındaki en göze çarpan fark, büyük kardeşin oda tavanını yükseltme becerisi. Bu hoparlörler diğer BBC tasarımı hoparlörlerden daha yüksek seviyelerde çalabiliyor…

...Bu hoparlörün etkisinin ‘müzikal gerçeklik’ olarak özetlenebileceğini düşünüyorum; ritmik bas davul darbelerinde döşeme tahtalarının çatırdadığı, keman yayının hızlı bir hareketi sonrasında reçinenin ortalığa saçıldığı, Jaco Pastorius’un gerçek bir perdesiz Fender bas çaldığı ve şarkıcının mikrofona uzanmak için ayağa kalktığı hissine kapılabilirsiniz. Diğer birçok hoparlör bu olayların bir tür taklidini (simülasyonunu) yapmaya çalışırken, Graham Audio LS5/8’ler müzisyenleri gerçekten odanın içindeymişler gibi hissettiriyor...

...Bir anlamda BBC türevi hoparlörler eleştiri yazması en kolay ürünler. Birinin sesini seviyorsanız, hepsini seviyorsunuz, yalnızca boyları büyüyor, daha yüksek seviyelerde çalabiliyorlar, daha derin basları ve daha büyük dinamik aralıkları olabiliyor. Graham Audio LS5/8 de bunu yapıyor. BBC geleneği ve mirasını mükemmel bir şekilde sürdürüyor. Graham Audio olmasaydı BBC’nin bu en büyük hoparlörü dinleyicilere hiçbir zaman ulaşamayıp HiFi tarihinin sayfalarında bir dip olarak kalabilirdi. Bu klasikleri hayata geçirdiği için Graham Audio büyük bir övgüyü hakediyor."

yazının tamamı

Bu ürünü denediniz mi? Yorum ekleyin

Güvenlik Kodu

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Benzer Ürünler

    © 2020 Timpani Ses ve Görüntü Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti.. Tüm hakları saklıdır.

    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.