• Yeni
Graham Audio
Graham Audio

Graham LS6

Graham LS6

VAR
Favorilere Ekle
  • Fırsat Ürünü

Graham Audio LS3/5 ve LS5/9 hoparlörlerin başarısının ardından bu ikisinin arasındaki boyutta bir kabinle nasıl bir performans elde edilebileceğimizi merak ettik.

Böylece, Derek Hughes’un tasarlanmış olduğu Chartwell LS6 hayat kazandı. 17 litrelik kompakt kabinde sorunsuz çalışacak özel olarak tasarlanmış 6” (15cm) bas ünite, LS5/9’un bas uzantısının çok yakınına gelen bir performans sağlıyor. Yine özel bir tasarım olan 19mm kubbe tip tiz ünitenin frekans uzantısı ise 20kHz’in üzerine çıkıyor. Tüm frekans spektrumu ise LS3/5 ile LS5/9’da mevcut olan düzlüğünü koruyor.

Kabin boyutlarını ufaltabilmek ve eforsuz bir bas performansı sağlayabilmek için arka yüzdeki tahliye açıklığı özellikle geniş tutuldu. Daha ufak kabin, oda yerleşiminde de esneklik sağlıyor.

Gelişmiş crossover devresi, sürücüler arasında yumuşak geçiş, frekans aralığında denge ve böylece açık alanda optimum performans sağlıyor. Ön yüze yerleştirilmiş bir anahtar, arzu edildiğinde tiz ünite seviyesinin +1dB veya +2dB kadar yükseltilebilmesine olanak sağlıyor. Oturma pozisyonunda, kulak hizanızın tiz ünite ekseni dışında kalması durumunda yararlı olabilecek bir özellik bu.

Graham Audio hoparlörlerinin müştereklerinden biri de BBC tasarımlarının klasiği olan “thinwall” (ince duvar) kabin yapısı. Böylece, kabinde oluşabilecek rezonanslar kritik orta frekans bölgesinin dışına kaydırılıyor. Hava tarafındaki sönümlenme için de kabinin içi kaya yünü ile kaplı. Elle seçilmiş ağaç kaplamalar en yüksek kalite standardlarında kaplanıyor. Koruyucu ızgara, difraksiyon etkisini önlemek için özel olarak tasarlandı ve gizlenmiş mıknatıslarla kabine sabitleniyor.

El Kitabı

Teknik Özellikler:

Sistem: 2 yollu refleks
Kabin: İnce duvarlı sönümlendirilmiş tasarım
Finiş: Gerçek ağaç kaplama
Ebatlar (e/y/d): 24cm / 37cm / 26cm
Ağırlık: 9.5kg
Frekans aralığı: 45Hz - 20kHz, ±2dB
Nominal empedans: 8Ω
Duyarlılık: 87dB SPL (2.83V, 1m)
Maksimum çıkış: 100dB’in üstünde (2m’de bir çift için)
Bas/Mid ünite: 165mm Polipropilen
Tiz ünite: 19mm kubbe tipte
Önerilen ampli gücü: 50 - 150 watt arası distorsiyonsuz (unclipped) sürüş için


Graham Audio'nun kuruluşu, gelişimi ve BBC Hoparlörleriyle ilişkisini anlatan belgesel niteliğinde çok güzel bir video

 

Yorumlar:


Sound on Sound dergisinde Kasım 2017'de çıkmış olan yazıdan kısa bir alıntı:

“LS6’ların vokalleri oluşturmasında esrarengiz bir gerçeklik var. Aynı özellik sahnesinde de oluşuyor; sesler havada asılı kalıyor… Orta seslerdeki bu müthiş performans bence yalnızca mid/bas ünitenin yüksek performansından değil aynı zamanda pasif crossover’ın sürücü bütünleşmesi sağlamasından ve de kabinin sese önemli bir müdahalesinin olmamasından kaynaklanıyor…”

yazının tamamı


 


Stereo Life dergisinde Ekim 2017'de çıkmış olan yazıdan kısa bir alıntı:

“… LS3/5’lerle ilgili yazmış olduğum yazının ardından, duymak istediğim, ona benzeyen, çok gerçekçi ve içine alan bir ses, doğal bir sıcaklık içeren orta seslerdi. Ama… Daha büyük Chartwell LS6’ların, küçük hoparlörlerde olmayan gerçek alt basları ve dinamikleri de vermesini istedim. Sonunda rüyalarım gerçek oldu mu? Evet!”

yazının tamamı

Bu ürünü denediniz mi? Yorum ekleyin

Güvenlik Kodu

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Benzer Ürünler

    © 2020 Timpani Ses ve Görüntü Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti.. Tüm hakları saklıdır.

    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.