• Yeni
Q Acoustics
Q Acoustics

Q Acoustics Concept 300

Q Acoustics Concept 300

VAR
Favorilere Ekle
  • Fırsat Ürünü

 

Kabin ve Ayak

Bir hoparlörün üretmesi gereken ses titreşimlerinin yalnızca bu görevi üstlenmiş ünitelerin hareketleriyle oluşması beklenir. Hoparlör kabininin istenmeyen titreşimlerini tümüyle yok etmek tabii ki mümkün değildir. Ama Q Acoustics, Concept 300 hoparlörüyle, kabin titreşimlerini mutlak bir minimuma indirerek hoparlör kabininin sese olumsuz katkı yapmasını engellemeyi başarmıştır.

Concept 300’de kabin malzemesi olarak, çok pahalı ve göz alıcı alternatifler yerine, MDF kullanıyor.
Bunun birkaç nedeni var:
a) Alternatif malzemeler, titreşim sönümlendirmesi ve imalat kolaylığı açısından MDF’nin sağladığı avantajlara sahip değiller;
b) Daha pahalı malzemeler, ses performansına katkı sağlamadıkları gibi, hoparlörün satış fiyatının artmasına da neden oluyor.Noktadan Noktaya (P2P) Kabin Desteği

Q Acoustics, titreşimlerin kabin üstündeki dağılımını mikroskobik seviyede ölçerek destek gerektiren noktaları hassas bir şekilde belirliyor. Noktadan noktaya (P2P) diye adlandırılan kabin destek yöntemi, yan duvarların düşük frekansta titreşmelerini önlemek için, yalnızca bu belirlenmiş noktalara uygulanıyor.

Çift Gelcore™

Düşük frekanstaki kabin titreşimleri, P2P güçlendirme yöntemiyle ortadan kaldırılınca, geriye kalan daha yüksek frekanslı titreşimler de firmanın çift Gelcore teknolojisiyle sönümlendiriliyor.

Üç katmanlı kabin duvarlarının arasına basınçlı bir şekilde sıkılan jelin esnek kalma özelliği sayesinde kabin titreşimi sönümlendirilmekte ve yüksek frekans titreşimler jel içinde ısıya dönüştürülmektedir.

 

Tensegrity Ayak ve Taban İzolasyon Sistemi

Ayak üstünde kullanılan bir hoparör için, ayağıyla olan ilişki hayati önemdedir. Bu nokta gözetilerek tasarlanmış Tensegrity Ayak ve Taban Izolasyon Sistemi Concept 300’lerin performans seviyesini kendi ebatlarında bir hoparlörden umulmayacak boyutlara taşıyor.

Tensegrity üç ayaklı ve bu yüzden çok stabil bir yapıya sahip. Hassas üretim paslanmaz çelik çubuklarla bu çubukların yerlerini sabitleyen paslanmaz çelik tellerden oluşuyor. Böylece, yüzeyi son derece düşük, rijiditesi yüksek ve çok zarif bir ayak yapısı ortaya çıkıyor.

Ama, hoparlör kabininiz ne derece iyi sönümlenmiş ve birlikte çalıştığı ayak da ne kadar marifetli olursa olsun, ikisini birbirine bağlama yöntemi doğru olmadığı sürece arzu edilen sonuç alınamaz. Bu nedenle, Q Acoustics, Concept 300 hoparlörü Tensegrity ayağına bağlayan yeni bir taban izolasyon sistemi geliştirdi.

Concept 300’ün tüm ağırlığını, yeni geliştirilmiş taban plakasındaki dört yay taşıyor. Bu izolasyon tabanının farklı işlevleri var: Hoparlörün enerjisinin Tensengrity ayağa kaçmasını ve sesi bozmasını engelliyor, zeminden gelen titreşimlerin hoparlöre iletilmesini engelliyor, ve hoparlörle ayağı arasında rijid bir akuplaj oluşturuyor.

Tensengrity ayak ve izolasyon tabanı sayesinde, Concept 300’ün performansı iç ve dış titreşimlerin olumsuz etkisinden korunmuş oluyor.


Sürücüler ve Crossover

Büyük beğeni kazanmış Concept 500’den alınan sürücü teknolojisi, Concept 300’ün daha ufak kabinine uyarlanırken gerekli iyileştirmeler yapıldı.

Mid/Bas sürücü, 165mm çapında çok düşük rezonanslı emprenye edilmiş kağıt koniye sahip. 35mm çapında, alışılmıştan büyük bir ses bobini ve oldukça büyük bir ferit mıknatısı var. Bu şekilde oluşan daha yüksek itme gücüyle sıkışma hissinin azalıyor ve yüksek dinamiğe sahip bas ve orta ses performansı sağlanıyor.

Mikro elyaf kaplı çok ince ipliklere dokunmuş 28mm çapındaki tiz ünite, hoparlör kabininden kauçuk conta ile ayrıştırılıyor. Bu şekilde tiz ünitenin istenmeyen titreşimlerden etkilenmesi engelleniyor ve mid ünitenin olabildiğince yakınına monte edilebiliyor. Bu sayede, daha büyük çaplı mid/bas ünitesiyle daha iyi bir uyum ve bütünleşme sağlanıyor. Çevresiyle mükemmel bir empedans uyumu sağlayan hafifçe korno şekilli açılımı ile de kolorasyon engellenmiş oluyor.

 

Sonuç

Kılı kırk yaran mühendisliği, ödün vermeyen tasarımı ve son derece çekici estetiğiyle Concept 300, Q Acoustics’in en başarılı hoparlörü. Tensegrity ayağıyla birlikte, Concept 300, kendi fiyat aralığındaki hoparlör tasarımını baştan tanımlıyor.

 

Teknik Özellikler:

Kabin tipi: 2 yollu refleks

Mid/bas sürücü: 165mm

Tiz ünite: 28mm

Frekans aralığı: 55Hz - 30kHz

Nominal empedans: 6ohms

En düşük empedans: 4.7ohms

Duyarlılık: 84dB

Önerilen ampli güç aralığı: 25-200w

Crossover frekansı: 2.5kHz

Ebatlar: E/Y/D 220 x 355 x 400mm

Ağırlık: 14.5kg (her hoparlör)

 

 

 

Yorumlar:

"Olağanüstü. En iyi hoparlörlerden biri..."

yazının tamamı


 

 

“Concept 300 ayak üstünde kullanılan hoparlör pazarına son derece değerli bir katkı. Her yönüyle çok marifetli. Tasarımına çok emek verildiği belli…”

yazının tamamı

 


 

 

“Ayak üstünde çalışan ve kule tipi gibi davranan büyüleyici bir hoparlör. Hepsi, üç ayaklı, çok şık, yaylar üzerine oturan paslanmaz çelik ayağı ve tümüyle sönümlendirilmiş kabini sayesinde…”

 

 


 


"Ses kalitesi gerçekten nefes kesici..."

yazının tamamı

 


 

 

“Q Acoustics müthiş bir iş yapmış. Görsel şıklığı, transparan, cazip ses performansıyla bir araya getirmiş…”

yazının tamamı

 


 

 

“Bu hoparlörlerin dinamizmi var, en ufak detayı bile ortaya çıkarabiliyor ve eşleştirdiğiniz ekipman konusunda kaprisli değil (belli bir mantık dahilinde) - ve istediğiniz her tür müziğe kapıları açık.”

yazının tamamı

Bu ürünü denediniz mi? Yorum ekleyin

Güvenlik Kodu

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Benzer Ürünler

    © 2020 Timpani Ses ve Görüntü Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti.. Tüm hakları saklıdır.

    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.