• Yeni
Rega
Rega

Valve Isis

Valve-sis

VAR
Favorilere Ekle
  • Fırsat Ürünü

Valve Isis, Rega’nın ilk lambalı ürünü. Timpani’deki dinleme testlerinden edindiğimiz izlenim, şu ana kadar duymuş olduğumuz en müzikal, en “analog” ve en iyi CD Çalarlardan biri ve hatta belki de en iyisi olduğu şeklinde!

Valve Isis (Lambalı Isis) CD Çaların tasarım hikayesinin geri planında, Rega’nın artık bir efsane kimliği kazanmış olan elektronik mühendisi Terry Bateman’ın, çıkış katında lamba kullanan CD Çalar tasarımıyla ilgili 10 sene süren araştırma ve birikimleri yatıyor.

Tasarım

Valve Isis CD Çaların dijital devreleri ve USB giriş bölümleri tranzistörlü versiyonundan farklı değil, buna karşılık analog devreleri pasif filtre kullanan lamba bazlı devreler. Bu devre, devrim yaratıcı nitelikteki Wolfson WM8741 ultra yüksek performanslı dijital/analog dönüştürücü tarafından sürülen iki 5814A (ECC82/12AU7) lamba kullanmakta.

Çıkış “buffer” ve transformatör devre sürücüsü olarak da iki adet ECC88 (6DJ8/6922) triod lamba kullanılmakta. Bu ise, tranzistörlü modelde de olduğu gibi hiç de alışılmış bir konfigürasyon değil.

Bu CD Çaların tasarım hedefi kesinlikle “lambalı yapalım, sesi sıcak olsun” şeklinde bir yaklaşım olmamış, amaç endüstriyel lamba devrelerinin iyi yönlerini kullanarak tane tane çalan müzikal bir CD Çalar yaratmakmış.

Sinyal bütünlüğünü bozmamak için analog ve dijital devrelerin bileşenlerinin seçiminde büyük bir özen gösterilmiş. Aynı şekilde yalnızca dijital ve analog baskılı devrelerin birbirlerinden izole edilmesi değil, motor, gösterge ve kumanda devrelerinin de izole edilmesine büyük dikkat harcanmış.

Ses sinyal devrelerindeki kritik elektrolitik kapasitörlerin tümü, polipropilen veya poliyester bazlı kapasitörlerle baypas edilmiş. Buna ek olarak, büyük değerli elektrolitik kapasitörler audio sınıfı elektrolitik kapasitörlerle baypas edilmiş.

Güç besleme devrelerinin empedansları, solid polimer kapasitör kullanımıyla çok düşük tutulmuş. Güç besleme devrelerinde tümüyle Rega’nın kendi imalatı Rega K-Power kapasitörler kullanılıyor, ve yine düzeltici devrelerinde kullanılan diyodların tümü hızlı tip diyodlar.

Teknolojisi

Dijital/Analog dönüştürücünün diferansiyel çıkışı, lambalı diferansiyel (operasyonel) bir ampli katını sürüyor ve çalışma koşullarını olabildiğince stabil kılabilmek için de minimum miktarda geri besleme (feedback) kullanılıyor.

Tranzistörlü bir akım jeneratörü tarafından beslenen 5814A lamba bazlı diferansiyel ampli, dijital/analog dönüştürücünün diferansiyel çıkışından tümüyle yararlanmış oluyor. Bu devreyi pasif Butterworth ikinci derece LC filtre izliyor. Son olarak da sinyal, çıkış ve denegeleyici transformatörü süren düşük anod dirençli ECC88 lamba tarafından “buffer” ediliyor (tamponlanıyor).

Tasarım sırasında, gereksiz miktarda yüksek THD’nin (Toplam Harmonik Distorsiyon), Isis’in dijital devrelerinin kalitesini olumsuz etkileyeceği düşünülüyor. Genel THD %0.06 düzeyinde ve çoğunlukla çift sayılı dizide tutuluyor, ikinci derecenin baskın olması sağlanıyor. Böylece lambaların ses dinamikleri dijital bölümün ses kalitesine baskın çıkmamış oluyor.

Birçok farklı lamba tipi denendikten sonra, 5814A lamba diferansiyel ampli konumunda, mikrofoni, ses kalitesi ve güvenilir çalışma açısından en iyi sonucu veriyor.

Gerek yüksek ve gerekse düşük gerilim güç besleme devreleri tümüyle regüle edilmiş devreler ve tranzistörlü Isis’in kullandığı aynı bileşenleri kullanıyorlar. Yine tranzistörlü modelde olduğu gibi Lambalı Isis’in de analog devrelerinin tümüyle ayrışmış bir 50VA güç besleme transformatörü mevcut, bu sayede analog ve dijital devreler birbirinden tamamen izole edilmiş oluyor.

Isis’in izole edilmiş bir balanse çıkışı var, ve lambalı devrelerin ruhuna uygun olarak da bu noktada bir transformatör kullanımı uygun görülmüş.


Isis ve Osiris'in arka görünüşü

 

Yorumlar:

6moons.com

"...Biraz iyi niyetli olup, gözlerimi de kapadığım zaman müziği canlı konserdeymişim gibi dinleyip keyf alabiliyorum..."

yazının tamamı


 

The Audio Beat

"...Beklentiniz şaşırmak değil, aşık olmak olsun. Müzik ileten bir cihazdan bunun ötesinde ne bekleyebilirsiniz."

yazının tamamı

 

Bu ürünü denediniz mi? Yorum ekleyin

Güvenlik Kodu

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

    © 2020 Timpani Ses ve Görüntü Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti.. Tüm hakları saklıdır.

    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.