67. Etkinliğimiz: "Ferit Odman’ın Tümüyle Analog (AAA) Yeni Albümü"

67. Etkinliğimiz: "Ferit Odman’ın Tümüyle Analog (AAA) Yeni Albümü"
Sunucu: 
Ferit Odman
Tarih: 23 Şubat 2016

Türkiye ve Avrupa jazz sahnesinin kendine yerleşik bir isim yaratmış yeni kuşak temsilcilerinden Ferit Odman olağanüstü yeni albümünü tanıttı, kayıt sürecini anlattı. CD / LP (plak) / Teyp kıyaslamaları da yaptık. Son derece keyifli ve yoğun katılımlı bir etkinlik oldu!

Uluslararası caz çevrelerinde eleştirmenlerden ve dinleyicilerden büyük beğeni toplayan “Nommo” (2010) ve “Autumn In New York” (2011) albümlerinden dört sene sonra, jazz severlerin ve odyofillerin arşivlerine layık, yaylılara ağırlık veren "Dameronia with Strings" çok özel bir çalışma sunuyor. Bebop akımının en önemli bestecilerinden Tadd Dameron (1917-1965) müziklerinin çok yönlü aranjör David O’Rourke tarafından yaylılar altılısına uyarlanmasıyla ortaya çıkan albüm, Ferit Odman’ın liderliğinde Ağustos ayında New York'taki Bunker Studios’da tam analog olarak bantlara kayıt edildi ve bu bantlardan yine tamamen analog bir şekilde Sterling Sound - New York'ta plak master'ı yapıldı. Almanya Pallas GmBh’de ise 1000 tane ile sınırlı üretilen plaklar odyofiller için biçilmiş kaftan. "Dameronia With Strings" Equinox Music & Entertainment etiketiyle caz severlere özellikle temiz ve doğal analog sound’u sunmayı da amaçlayan çok detaylı bir çalışma. Albümün mükemmel tasarımını ve illüstrasyonları Japon sanatçı Takao Fujioka yapmış.

Ferit Odman’ın web sitesi: <http://feritodman.com>

Aşağıdaki videolarda etkinliğimizin son derece kapsamlı bir özetini bulabilirsiniz. Bilgisayar hoparlörlerinden algılamak çok kolay olmasa da CD/LP kıyaslamaları yine de bir fikir veriyor. İzlemenizi hararetle öneririz.

17 Haz 2021 11:10

Diğer Yazılar

    © 2020 Timpani Ses ve Görüntü Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti.. Tüm hakları saklıdır.

    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.