24. Etkinliğimiz: Oda Müziği Konseri

24. Etkinliğimiz: Oda Müziği Konseri
Çalanlar: Semplice Quartet ve Hande Sarıcı Menekşe

24. Etkinliğimiz, 9 Ekim 2009 akşamı 17:30 - 19:30 saatleri arasında gerçekleşti.SEMPLICE QUARTET ve klarinetçi Hande Sarıcı Menekşe, Belçika konserleri öncesinde bizlere uzun süre unutamayacağımız bir oda müziği konseri verdiler.Konserde Brahms'ın "Klarinetli Kenteti" ve Selman Ada'nın "Caz Süiti" seslendirildi.

SEMPLICE QUARTET:
Murat A. Erginol - keman
Yaren Budak - keman
Beste Tıknaz - viyola
Burak Ayrancı - viyolonsel

Murat A. Erginol - keman
1985 yılında İzmir'de doğdu. 1997 yılında Dokuz Eylul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Prof. Hazar Alapınar'ın sınıfına kabul edilerek keman eğitimine başladı. İlk konserini 2000 yılında Orhan Barlas Konser Salonunda verdi. Aynı yıl ülkemizde yapılan ' Uluslararası Genç Yorumcular Oda Muzigi Yarısması'nda jürinin özel bir ödülüne layık goruldu. 2003 yılında Boston New England Konservatuvarı'nın yaz okuluna kabul edildi. Bu kapsamda Prof.Marylou Churchill ve Prof. Sophie Vinker ile çalışma olanağı buldu. 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarında Venyamin Varsavski'nin ogrencisi oldu. 2006 yılın da katıldığı program kapsamında Manhattan School of Music'ten Prof. Sylvia Rosenberg'in sınıfına katıldı. Ogrenciliği sırasında birçok oda müziği, oda orkestrası eşliğinde solo, resital konserlerinde yeraldı. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarından mezun olduktan sonra aynı yıl yapılan sınav sonucu İstanbul Devlet Opera ve Bale Orkestrasında orkestra sanatçısı unvanı aldı. Halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'da yuksek lisans eğitimine devam etmekte, Borusan Filarmoni Orkestrası ve İstanbul Devlet Opera ve Bale Orkestrasında calışmaktadır.

Yaren Budak - keman
Keman eğitimine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda yarı zamanlı olarak Vural Doğu ile başladı. Ardından Selahattin Yunkuş'un öğrencisi olarak konsevatuvarın tam zamanlı bölümüne kabul edildi. Lisans döneminde çalışmalarına Venyamin Varşavski ile devam etti ve 2004 yılında konservatuvardan mezun oldu. Aynı yıl "Akdeniz Gençlik Orkestrası"nın sınavını kazanarak bu orkestrayla Avrupa'da çeşitli konserlere katıldı. 2005 yılında tekrar davet edildi ve baskemancı olarak Avrupa'nın cesitli ulkelerinde konserler verdi. Aynı yıl France 3 kanalının davetiyle bir televizyon programına katıldı ve Akdeniz Gençlik Orkestrası'nı t emsilen bir konser verdi. 2006 senesinde Dünya Gençlik Orkestrası'na kabul edildi ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde konserler verdi. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın açmış olduğu ücretli sanatçı sınavını kazanıp 2005-2006 sezonundan itibaren konserlere katılmaktadır.
Yüksek Lisans çalışmalarına Venyamin Varşavski ile devam eden Yaren Budak, Akbank Oda Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, Milli Reasürans Oda Orkestrası ve İstanbul Oda Orkestrası'nda görev almaktadır.

Beste Tıknaz - viyola
1982'de İstanbul'da doğdu. İ.Ü.D.K.'da viyola öğrenimine başladı, 2002 de lisans,2004 de master dan mezun oldu. 2008 de ful bursla okuduğu Boston Konservatuarı GPD programından mezun oldu. Kazandığı Yarışmalar arasında ICMEC Yarışması (Altın Madalya), BO.CO. String Idol '07, MTNA Young Concert Artists, 9 Eylül Üniversitesi Viyola Yarışması en önemlileridir. Tıknaz; yurtiçi ve yurtdışında resitaller vermekte, solist olarak orkestralar önünde çalmakta, aynı zamanda pek çok odamüziği ve orkestralarda da yer almaktadır. Aktif olarak Odamüziği çalışmaları yapan Sanatçı bu konuda ulusal ve uluslararası otoriteler ile çalı şmalar yapmıştır. Kibele Quartet, Sospiro Quartet, Winsor music Quartet'leri ile uzun soluklu olarak çalışmış, uluslararası arenalarda konserler vermiştir. İ.Ü.D.K.'da Sanatta Yeterlilik çalışmalarını Ani İnci ile sürdürmekte ve araştırma görevlisi olarak görev yapmaktadır. "Beste Tıknaz ve Barış Yıldızları" adı ile başlattığı proje ile konserler vermektedir. www.bestetiknaz.com

Burak Ayrancı - viyolonsel
1984 yılında İzmir'de doğdu. Müzik eğitimine 14 yaşında İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde Hüseyin Ünal ve Nihat Yalçın ile başladı.2002 yılında İstanbul Konservatuvarı'nda Prof. Sevil Gökdağ'ın sınıfına kabul edildi.2008'de pekiyi ile mezun oldu.İzmir'de amatör bir orkestrayla Vivaldi'nin iki konçertosunu ve İ.Ü.D.K. Senfoni Orkestrası'yla Elgar'ın mi minör cello konçertosunu çaldı.Prof. W olfgang Boettcher ve Salzburg Müzik Akademisi'nde Prof. Gary Hoffman'ın kurs çalışmalarına katıldı.Uluslararası Carl Orff ritim ve müzik semineri'nden sertifika aldı.BBC Senfoni Orkestrası'nın seçmelerini kazanarak orkestra ile Londra'da çalışma hakkı kazandı.İzmir ve İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde ve salonda solo ve oda müziği konserler verdi.C.R.R Senfoni Orkestrası.Akbank Oda Orkestrası,Şişli Senfoni Orkestrası gibi orkestralarda görev alan sanatçı halen İstanbul Devlet Opera ve Balesi orkestrasında görevini sürdürmektedir.

Hande Sarıcı Menekşe
Ankara'da doğan Hande Menekşe müzik eğitimine 1989 yılında İstanbulÜniversitesi Devlet Konservatuarı'nda başladı. Gürhan Eteke ile klarnet ve odamüziği, Birsen Ulucan ile piyano,HalitTurgay ile oda müziği çalışmaları yaptı.Mehmet Ermakastar, Leroy Bouchort, Siobhan Greally, Suzan Gill ve Paul Meyer'inklarnet ve oda müziği kurslarında aktif olarak yer aldı.İstanbul Müzik Festivali 'GençYetenekler Serisi'nde konser veren ilk oda müziği grubu olan Orion Altılısı'nda yeraldı. Aynı serinin 28.'sinde Ametist Klarnet Beşlisi, 29.'sunda Arion Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ile konserler verdi.1999-2000 sezonunda İDSO'nun sınavını kazanarakGenç Solistler'dizisi kapsamında solist olarak konser verdi. Aynı yıl ANAÇEV'indüzenlediği 'Genç Yorumcular OdaMüziği Yarışması'nda, kurucu üyesi ve grup şefiolduğu Ametist Klarnet Beşlisi ile 3.'lük ödülünü kazandı.Ametist Klarnet Beşlisi ileUluslararası İstanbul Müzik Festivali'nde (üç kez), Eskişehir Müzik Festivali, AfyonKarahisar Klasik Müzik Festivali ( üç kez), İzmir, Ankara, Mersin, Bodrum Klasik MüzikFestivali ve Akbank Jazz Festivali'nde başarılı konserler verdi.Ametist Klarnet Beşlisiile Japonya (Tama Klarnet Festivali 2005), Slovenya, Letonya, Litvanya, Estonya,Hindistan ve Pakistan'da ülkemizi başarıyla temsil etti.Akbank Oda Orkestrası ,İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Milli Reasürans Orkestrası'nda görev alan HandeMenekşe bu güne kadar AKM, İş Sanat, Ak Sanat, CRR, Lütfü Kırdar Kongre Sarayıbaşta olmak üzere bir çok kültür merkezinde çok sayıda resital, oda müziği veorkestra konserleri vermiştir.

15 Haz 2021 13:20

Diğer Yazılar

    © 2020 Timpani Ses ve Görüntü Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti.. Tüm hakları saklıdır.

    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.