20. Etkinliğimiz: "İstanbul Flüt Gitar İkilisi Konseri"

20. Etkinliğimiz: "İstanbul Flüt Gitar İkilisi Konseri"
Çalanlar: Aysu Sulu Şanver ve Tolgahan Çoğulu

27 Şubat 2009 akşamı 17:30 - 19:30 saatleri arasında gerçekleşen 20. Etkiliğiimizde canlı müzik keyfini yaşadık.

Büyük bir beğeniyle izlenen konserde, Aysu Sulu Şanver ve Tolgahan Çoğulu izleyenleri Anadolu'daki türkülerden, Endülüs'ün flamenko'suna, Arjantin'in tango'sundan çağdaş klasik müziğe, gitar ve flüt ile yolculuğa çıkardılar.

İstanbul Flüt Gitar İkilisi yaorumlayacakları eserler ve besteciler ile ilgili etraflı açıklamalar da yaptılar.

Konser programı şöyleydi:

Gilbert Biberian (1944-) - Folklore II
Anadolu'nun çok kültürlülüğünü temel alan Folklore II adlı eserin bölümleri Ermeni, Türk ve Yunan halk türkülerinden oluşuyor.

Manuel de Falla (1876-1946) - 4 Popüler İspanyol Şarkısı
El Pano Moruno
Nana
Jota
Polo

Francis Kleynjans (1951-) - Hommage a Stanley Myers
"Deer Hunter" (Geyik Avcısı) filminin Stanley Myers tarafından bestelenen teması üzerine
Kleynjans'ın yaptığı bir çeşitleme.

Astor Piazzolla (1921-1992) - Tangonun Tarihi
Bordel 1900
Cafe 1930
Night Club 1960

Etkinliğin bir özeti niteliğindeki videoyu izlemenizi öneririz. Özellikle büyük beğeni kazanan Piazzolla yorumunu kaçırmayın.

 

AYSU SULU
1993 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Devlet Konservatuarı'na girerek flüt çalışmalarına Prof. Dr. Cahit Koparal ile başlayan sanatçı, 1999 yılında Yrd. Doç. Çiler Akıncı'nın sınıfından mezun oldu. Öğrenimi boyunca İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Bursa Bölge Senfoni Orkestrası'nda birçok kez misafir sanatçı olarak görev aldı. Bu süreç içerisinde Devlet Sanatçısı Gülşen Tatu'nun masterclass kurslarına katıldı. Ayrıca 1999 yılında D.E.Ü Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası ile Fransa'nın Belford şehrinde düzenlenen "FIMU" (Festival International Music Universal) müzik festivaline katıldı. İki yıl süreyle Ege Gençlik Senfoni Orkestrası'nda (EGSO) Şef Ender Sakpınar ile çalışan Aysu Sulu, 2001 yılında düzenlenen İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Filarmoni Derneği Etkinlikleri çerçevesinde Öğr.Gör. Seçil Dündar ile bir resital verdi. 2003 yılı Kasım ayında İTÜ-MİAM tarafından düzenlenen "International Spectral Music Festival"da solo flütçü olarak yer aldı. Aynı yıl, Aralık ayında İtalyan flüt sanatçısı Rafaelle Travisani'nin masterclass kurslarına aktif olarak katıldı. Ayrıca İstanbul Oda Orkestrası eşliğinde Vivaldi'nin 6 numaralı konçertosunu seslendirdi. 2006 yılında İTÜ-MİAM Yüksek Lisans programından mezun oldu.

TOLGAHAN ÇOĞULU
1978 yılında Ankara'da doğdu. Klasik gitar eğitimine 12 yaşında başladı. 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümüne girdi. 1996-2001 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü'nde Ayhan Akkaya ile flamenko ve klasik gitar eğitimini sürdürdü ve birçok konser verdi. 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (MİAM) Klasik Gitar Yüksek Lisans programına kabul edildi. 2001-2006 yılları arasında burada Soner Egesel ve Bekir Küçükay ile çalışmalarını sürdürdü. 5. Lambesc Klasik Gitar Festivali, 16. Estergon Klasik Gitar Festivali, 16. Iserlohn Gitar Festivali ve "1. Westfalian Guitar Spring" Gitar Festivallerinde masterclasslara katıldı ve bu festivallerin kapanış konserlerinde yer aldı. Roland Dyens, Ricardo Moyano, Elena Papandreau, Thomas Müller Pering, Thomas Kirchhoff, Marco Meloni, Lily Afshar ve Jorge Cardoso gibi birçok gitaristin masterclasslarına aktif olarak katıldı. Tolgahan Çoğulu halen İTÜ MİAM'da Doktora eğitimini sürdürmekte ve Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. Ayrıca Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu'nda (BGST) çalışmalarını sürdürmektedir.

Tolgahan Çoğulu'nun web sitesi:
http://www.tolgahancogulu.com/

İstanbul Flüt Gitar İkilisi - MySpace linki:
www.myspace.com/istanbulflutgitarikilisi

Tolgahan Çoğulu'nun "Temel Müzik Eğitimine Giriş" sitesi:
www.temelmuzikegitimi.com

 

15 Haz 2021 13:18

Diğer Yazılar

    © 2020 Timpani Ses ve Görüntü Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti.. Tüm hakları saklıdır.

    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.