• Yeni
Rega
Rega

Rega Dac R

Rega Dac R

VAR
Favorilere Ekle
  • Fırsat Ürünü

                                  DEMO ÜRÜNÜDÜR

Rega DAC-R, CD Çalar, Bilgisayar ve herhangi bir dijital stereo ses kaynağının performansını daha üst düzeye taşımak için tasarlanmış ve bütün bunlarla birlikte kullanım kolaylığı konusu da ihmal edilmemiş. WAV, FLAC veya ALAC gibi yüksek kalitede kayıpsız formatlarla bir PC veya Mac bilgisayar ile birlikte kullanıldığında CD performansının üzerine çıkan sonuçlar almak mümkün. PC veya diğer dijital girişlerde mevcut olan gürültünün yok edilmesi konusu üzerinde titizlikle çalışılmış. (Gelişim çalışması sırasında piyasada mevcut DAC ünitelerin en önemli problemlerinin bu dış gürültüden kaynaklandığı belirlenmiş).

Alüminyum ve çelikten mamul kasanın içine yerleştirilmiş olan DAC-R, bir çift Wolfson DAC bazlı entegre devre, kullanıcı tarafından seçilebilen üç farklı dijital filtre, bir izole edilmiş asenkron USB, iki izole edilmiş koaksiyal giriş ve iki Toslink optik giriş içeriyor. Rega DAC-R her tür sistemle uyumlu çalışabilmek ve kendi kategorisinin çok üzerinde bir performans sağlamak hedefiyle tasarlanmış.

Teknolojisi:

Optik ve koaksiyal giriş katı, yüksek stabiliteye sahip bir Wolfson alıcı ile PLL (Phase Lock Loop) devresini süren çok düşük ‘jitter’li saat içeriyor. Alıcının ve PLL devrelerinin kendi müstakil güç besleme devreleri var.

Paralel çalışan iki Wolfson WM8742 DAC’tan oluşan DAC katı bir tampon (“buffer”) kat tarafından sürülmekte. Bu düzen, DAC’a beslenen bilgilerin tutarlılığını ve doğruluğunu sağlıyor (ki Rega’nın referans CD Çaları Isis’te de buna çok benzeyen bir yöntem kullanılıyor).

USB giriş devresi, hatasız bit XMOS USB Audio 2.0 ile asenkron saatten oluşuyor. USB giriş devresi, optik ve koaksiyal girişlerin devresini bir izolasyon trafosu aracılığıyla besliyor. Böylece bilgisayarın gürültü etkileşimine karşı korunma sağlanıyor.

Çıkış amplisi ayrık diferansiyel geri dönüşümlü çoklu filtre kullanıyor ve kesim frekansı, yüksek örnekleme oranlarıyla kullanılmak üzere yüksek seviyede tutulmuş. Giriş seviyesinde, örnekleme frekansı oranlarında dönüşüm yapılmaması ve data’nın geliş örnekleme frekansında kabul edilip bu şekilde işlenmesine karar verilmiş, böylece işlem sayısı minimumda tutulmuş. Alıcı “PLL” ile zamanlama yönünden senkronizasyon kurularak dijital verilerdeki “jitter” en aza indirilmiş. Analog sinyal hattındaki tüm kapasitör’ler MMK polyester kapasitörler ile “bypass” edilmiş. DAC devresi dekuplajı içinse düşük empedanslı polimer kapasitörler kullanılmış. Güç besleme devresinde toroidal tipte bir transformatör, hızlı diodlar ve yine audio kalitesinde kapasitörler mevcut. Mikro kontrol devresinin güç beslemesi ise dijital ve analog ses sinyallerinden tamamen bağımsız tutulmuş ve böylece kontrol verilerindeki gürültü en aza indirilmiş.

ürün broşürü

Yorumlar:

Rega DAC-R, Hi-Fi Choice dergisinin son sayısında biri hariç kendisinden daha pahalı DAC üniteler arasında "Grup Birincisi" seçildi. Değerlendirmeye alınan diğer DAC üniteler şunlar:

Marantz HD DAC1
Musical Fidelity MX-DAC
Optoma NuForce DAC80
Pioneer U-05
Pro-Ject DAC Box RS


 

TONE Audio dergisinin Aralık 2014 sayısında çıkmış olan yazıdan alıntılar şöyle:

"...İlk dinleyişte DAC-R’ın sesinin dijitallikten çok uzak olduğunu farkediyorsunuz, Rega’nın mükemmel CD Çalarları gibi. Doğal, organik bir ses, tizleri bastırılmış değil, uzun süre yorulmadan dinleyebileceğiniz bir ses. Rega’nın 40 yıldan fazla zamandır pikap ürettiğini de hatırlamakta yarar var...

Tonal anlamda, DAC-R akustik sazları çok doğru bir tonda ve dokuda veriyor ve hiçbir zaman mekanik veya dijital bir ses üretmiyor...

...Önceki model benzer bir tonal karaktere sahip olmakla birlikte, yeni ünitenin sesi çok daha rafine. Aradaki fark Rega’nın RP3 pikabından RP8’e geçmek gibi, analog bir açıdan bakmak isteyenler için. DAC-R’nin öne çıktığı diğer bir yanı ise şaşırtıcı derecede iyi olan optik girişi. Birçok odyofilin optik girişleri küçümsediği bilinir ama piyasada TOSLINK çıkış özelliği olan birçok cihaz var. Örneğin Apple TV’nin optik çıkışını kullanarak çok iyi bir sonuç elde edebiliyorsunuz. Bu özelliği bile DAC-R’ye geçişi haklı kılabilir...

...Orijinal Rega DAC da çok başarılı bir cihaz olduğu için onu elinde bulunduranlar haklı olarak “DAC-R’ye geçmeli miyim?” diye sorabilirler. Bu durumda cevabımız kesinlikle evettir. Rega’nın yeni DAC-R ünitesi her yönüyle daha iyi…

...Ona “Exceptional Value Award” (“Sıradışı Performans/Fiyat Ödülü”) vermek hiç zor olmadı..."

Tone Audio'nun Aralık 2014 sayısını indirip yazının tamamını okuyabilirsiniz (150. sayfa) (ücretsiz)

 


 


Yorumlar (bir önceki model Rega DAC ile ilgili):

HI-FI WORLD dergisinin Eylül 2012 sayısında çıkmış olan 5 yıldızlı yazıdan bazı alıntılar:

"…Rega DAC çok cazip bir sahne oluşturuyor. Sesler tatlı ve yumuşak. Sert köşeler veya kırılgan parçacıklar yok, yalnızca sağlıklı, organik tipte bir ses… Bu DAC kendi jenerasyonu DAC ünitelerden önemli ölçüde daha iyi…

Rega DAC, çok rahatlıkla kendi fiyat aralığındaki DAC ünitelerin en iyileri arasında yer alıyor…

…Ses yönünden bir tür klasik."


 

Hi-Fi Choice dergisinin Nisan 2012 sayısında, 300-750,- GBP aralığında altı farklı DAC ünite grup teste tabi tutulmuş ve son yapılan "kör dinleme" değerlendirmesi sonucunda Rega DAC grubun en iyi DAC ünitesi seçilmiş.

 

 What Hi-Fi? dergisinin Haziran 2011 sayısında Rega DAC ile ilgili 5 yıldızlı bir değerlendirme yazısı çıktı. Yazıdan bazı alıntılar şöyle:

"...Rega DAC'ın müthiş bir ses performansı var. Köşeli kayıtlarda bile yorucu olmadan, son derece dinamik ve detaylı çalabiliyor. Rega'nın yumuşak bir tonal dengelemesi var: içerik, detay ve zerafet gibi öğeler çok iyi dengelenmiş. Rega DAC'ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliği ise ritm duygusunu verişi: zinde, çıtır, çıtır ve müziğin momentumunu mükemmel bir şekilde yansıtıyor.
Bildirecek olumsuz hiçbir nokta bulamadık..."


 

 

Hi-Fi Choice dergisinin Haziran 2011 sayısında Rega DAC ile ilgili çok güzel bir yazı çıktı. Tüm değerlendirme kriterlerinde 5 Yıldız  alan Rega DAC ayrıca "Önerilen Cihaz" seçildi. Yazıdan bazı alıntılar şöyle:

"...İpeksi yumuşaklıktaki üst midler ve tiz seslerine ve genel müzikalitesine bayıldık.... Çok analitik detaylar ve gerçek olmayacak derecede kontrollü baslar gibi abartı derecesinde gösterişli seslerden kaçınılmış... Bunun yerine gerektiği yerde, gereken ölçüde bir detay ve gerektiği zaman arzuladığınız etkiyi yapan bir bas var. Tizlerin uzantısı da eforsuz ve zorlamasız...

  Bu mütevazi fiyat kategorisinde en tepe koltuğa oturmuş ve rakiplerinin geçmeyi hedeflemeleri gereken bir cihaz olduğunu düşünüyoruz."

 

 

Positive Feedback'in Ocak/Şubat 2011 sayısında çıkmış olan Andy Schaub imzalı yazıdan alıntılar.

Yazının başlığı: "Simyanın İşe Yaradığının ve Şövalyelik Döneminin Henüz Son Bulmadığının Kanıtı: Rega DAC"

"...İlk izlenimlerim çok olumluydu. Rega DAC, hem Ayre QB-9'dan ve hem benim dCS Debussy ünitemden daha müzikal, daha sıcak ve daha lamba vari çaldı...

...Bazı yönlerden, bilgisayara kopyalanmış CD, Rega DAC vasıtasıyla daha iyi çalıyor ve çok daha kullanışlı...

...Paranızın karşılığında edineceğiniz ses kalitesi yönünden en fazla getirisi olan cihaz olarak Rega DAC'ı hiç tereddüt etmeden öneririm..."

yazının tamamı


 

 

TONE Audio'nun Aralık 2010 sayısında (34. sayı) çıkmış olan Jeff Dorgay imzalı yazıdan alıntılar:

"1000,- $'lık Yeni Referans"

"... Rega DAC, tonalite ve tını vasıflarıyla gerçekten zirveye çıkıyor. Akustik enstrümanların sesi o derece doğal ki, doğrusunu söylemek gerekirse benim gibi bir dijital snobun bile 1000,- $'lık bir DAC üniteden bekleyebileceği ses performansının katbekat üzerinde bir performans bu.

Rega DAC'ın sesini birçok bakımdan en üst seviye pikabı P9'un (ki benim referans sistemimin de uzun süredir bir parçasıdır) sesine yakın buldum. P9'un hızlı, açık ve dozunda bir ritm duygusu ve zamanlama özelliği Rega DAC'ta da mevcut.

DAC'lar pikap kafaları gibi, herbirinin kendine özgü bir sesi var. Benchmark ve Ayre DAC'ların sesi biraz analitik taraftayken, Neko Audio DAC (1,195.- $ ve USB girişi yok) ise biraz romantik özellikteyken, Rega DAC bunların tam ortasında duruyor.

Bu fiyat aralığında daha fazla özellik sunan başka DAC üniteler bulunmakla birlikte, Rega'nın gücü gerçek anlamda müthiş bir ses performansı olması..."

TONE Audio ücretsiz olarak .pdf formatında indirilebilen son derece seviyeli bir dergi. 34. Sayıyı ve tüm geçmiş sayıları indirmek ve yukarıdaki yazının tamamını okuyabilmek için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz:

http://www.tonepublications.com/

 

Bu ürünü denediniz mi? Yorum ekleyin

Güvenlik Kodu

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

    © 2020 Timpani Ses ve Görüntü Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti.. Tüm hakları saklıdır.

    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.