Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

Copland

 


CTA405


COPLAND CTA405
kanal başına 50W gücünde bir lambalı entegre ampli. Gücü 4 x 6550 lamba sağlıyor, pre katında 2 x 12BH7 ve 1 x  12AX7 lamba var. Buna ek olarak amplide standard olarak lambalı bir MM "phono katı" mevcut. Phono katı 2 x 6922 ve 2 x 12AX7 lambalardan oluşuyor. Hoparlör konektörleri (binding post) standard olarak WBT'nin WBT-0763 modeli ve Uzaktan Kumandası da var.

COPLAND Danimarka'lı bir firma ve tüm üretimi Danimarka'da yapılıyor.

CTA405 hakkında çıkmış birçok olumlu yazı ve ödül olmasına karşın, ilk etapta tek bir adet ithal ederek ampliyi uzun uzadıya kendi koşullarımızda test ettik ve tahmin edebileceğiniz gibi her yönüyle çok beğendik ve markalarımız arasına katmaya karar verdik.

CTA405'in çok kontrollü, tane tane çalan basları var, orta sesleri gövdeli, tizleri ise abartısız ve detaylı. Tınılar çok doğal ve kesinlikle yapay tatlandırma hissi yok. Sahnesi oldukça büyük ve derinlemesine katmanlı. Farklı hoparlörlerle uyumu çok iyi ve bazı "boyundan büyük" hoparlörleri bile sorunsuz sürebiliyor. Basları çok kontrollü olduğu için farklı müzik türleriyle uyumu da çok başarılı. Özetle, son derece modern ve bir o kadar da müzikal bir ses.

CTA405'in bir diğer cazip yanı da imalat kalitesi ve mükemmel finişi. Fiyatının kat kat üzerinde amplilerle yarışabilecek estetik ve finişe sahip.

Zaman içinde COPLAND'ın diğer ürünlerini de ithal etmeyi planlıyoruz.

Aşağıda üreticinin amplisiyle ilgili yazdıklarını bulabilirsiniz:

COPLAND CTA405 klasik imalat tekniklerini elektronik devre tasarımındaki en son yeniliklerle biraraya getiren son derece özenli bir araştırma-geliştirme ürünüdür.

CTA405 amplinin güç besleme ve çıkış trafolarının akım kapasitesi 100 Watt çıkış gücündeki bir ampli için son derece yeterlidir. Bununla birlikte çalışma koşullarını anod ve "screen" akımlarını minimum değişimlere göre ayarlayarak, çok düşük bir geri besleme ile (feedback) kanal başına 2 x 50 Watt güç seviyesinde mükemmel bir performans elde edilmektedir.

Çıkış trafoları bu ampliye özel olarak tasarlanmıştır. Yüksek kaliteli silikonlu demir içeren çekirdek kısmı ve sargı gruplarının kusursuz simetrisi sayesinde, 5 Hz'ten 100 kHz'e uzanan geniş frekans bandı çok düşük distorsiyon seviyeli ve son derece stabildir.

 

Teknik Özellikler:

Çıkış Gücü: 2 x 50 W


arka görünüş

Hoparlör empedans çıkışları: 4 ve 8 ohm

Line katı giriş empedansı: 50 Kohm

Line katı duyarlılığı: 280 mV

Frekans aralığı: 5Hz - 100KHz (-3dB)

THD (Toplam Harmonik Distorsiyon): 0,2 dB'den iyi

Sinyal/Gürültü oranı: 90 dB'den iyi

Çektiği güç: 250 W

Ebatlar:
Yükseklik: 185mm
En: 430mm
Derinlik: 390mm

Ağırlık: 25kg

Ödüller:

HI-FI CHOICE dergisi
COPLAND CTA405'i
2000-5000,- GBP kategorisinde
en iyi Stereo Ampli seçerek
Altın ödülü vermiştir.


Yorumlar:

What Hi-Fi? - Haziran 2009 sayısında çıkan yazıdan bazı alıntılar:

"... Copland CTA 405, çok fazla karakter ortaya koyan bir cihaz değil ve bu aslında çok iyi birşey, dinleyicinin kaydı olması gerektiği gibi duymasını sağlıyor, onun bir Hi-Fi yorumunu değil.

... Copland'ın müthiş bir çözünürlüğü var...

... Tizler zerafet, incelik ve hızın çok iyi bir harmanı gibi. Uygun bir hoparlörle kullanılması durumunda aynı şeyler bas için de söylenebilir. Düşük frekanslar şaşırtıcı derecede kontrollü, Copland'ın hızlı yürüyen bas notalarını takipte hiçbir sorunu yok...

... Biz CTA 405'I çok sevdik, her tür müziği iyi çalabilme özelliği var..."


Hi-Fi+ sayı 61 - Steve Dickinson imzalı yazıdan alıntılar:

"... Copland benim alıştığımdan çok daha fazla tonal renk, incelik, zerafet ve ambians sunuyordu. Bana daha da ilginç gelen beklentilerimin iyiden iyiye sınanıyor olmasıydı: Copland ne görsel olarak ne de sesiyle sıradan veya geleneksel bir lambalı ampli değildi...

Seste aşırı romantik bir yumuşaklık veya gevşeklik yok, bunun yerine nüfuz eden, derine inen ve son derece zinde bir dinamizm var..."


Hi-Fi Choice - Nisan 2008 sayısında çıkan yazıdan alıntılar:

"...CTA 405, piyano ve vokallerden bas davula kadar ani yükselişleri gerçekçi bir şekilde yansıtarak çok iyi bir etki yaptı. Bu müziği gerçek anlamda canlı kılıyor, dinleyiciyi kendine çekiyor ve gerektiği zaman da ayağıyla tempo tutmasını sağlıyor...

... Tonal olarak çok dengeli, tiz uzantısı çok iyi ve tatlı...

... Detay, sahne, ritm gibi konular çok iyi kapsanıyor ve dinleyicinin dikkati cihazdan ziyade müziğe odaklanıyor, bu da çok iyi birşey..."


Hi-Fi News - Ağustos 2007 sayısında çıkmış olan Ken Kessler imzalı yazıdan alıntılar:

"...Copland CTA405, 'ne istediğiniz ve neye gereksinim duyduğunuz' gibi  birbiriyle çelişen iki hedefi birden tatmin etmeyi başarmış ender cihazlardan biri. Güvenle satın alın."


Hi-Fi Choice - Kasım 2006 sayısında çıkmış olan yazıdan alıntılar:

"... Yalancı bir sıcaklık ya da lambalı amplilere atfedildiği gibi yumuşak bir tiz söz konusu bile değil, bununla beraber gövdeli ve sağlam yapılı bir orta sesi var.

... Ampli birçok farklı hoparlörle ve çok farklı volüm seviyelerinde son derece tutarlı bir performans sergiledi...

... Özellikle bas, sağlam ve adeleli, uzama ve kontrolsüzlük yaratmıyor. Sahnesi ise son derece etkileyici, bunun anlamı her zaman geniş ve derin olması değil, kayıt ne talep ediyorsa onu yapıyor. Kayıt iyi ise hoparlörlerin etrafında geniş bir alan oluşturuyor...

... İnce müzikal detayları yumuşatıp yuvarlamadan işini dürüstçe yapıyor. Özetle CTA405 kullandığı teknolojiden bağımsız olarak tek kelimeyle mükemmel bir ampli."

Aynı sayıda CTA405'e "Best Buy" ödülü de verilmiş.COPLAND
web sitesi
: www.copland.dk


Ana Sayfa