Ana Sayfa


Nasıl Gidilir

info@timpani.com.tr

nuance & fluence

 

Rega

 


Apollo

 

2005 yılı sonunda Rega, Apollo isminde yepyeni bir CD Çaları piyasaya sürdü. Uzun süredir imalatta olan ve gerek odyofil medyanın, gerek müzikseverlerin büyük beğenisini kazanmış Planet modelinin performansını daha üst noktalara taşımak oldukça zor bir işti. Dinleme testlerinde yeni Apollo bu zor işi, hem de önemli bir farkla, başardığını kanıtladı.

Apollo'nun farklılığını yaratan gelişim hikayesi:
Bildiğimiz kadarıyla CD Çalarların son derece çapraşık işletim sistemlerini geliştirme bilgisi ve teknolojisine sahip dünyada sadece beş büyük çokuluslu firma bulunmaktadır. Rega, büyük çabalar ve araştırmalar sonucunda tamamen yeni bir disk işletim sistemi yazılımı tasarlayabilecek bir İngiliz firması bulmayı başararak şu anda piyasada hiçbir benzeri bulunmayan yepyeni bir disk işletim sistemini Apollo'da kullanmaya başladı. Bilgisayar teknolojisindeki gelişimler işlemci hızlarını ve hazıfa kapasitesini son derece büyüttü. Bu sayede Apollo'da çok büyük bir hafıza kapasitesi yaratılarak müzik performansından hiçbir ödün vermeksizin ve tamamen orijinal "Red Book" şartnamesine uygun bir şekilde dijital bilgi transferi sağlanmış oldu. Daha önceleri kullanılan bütün çipler kısıtlı işlem hızları ve kısıtlı hazıfa kapasiteleri nedeniyle bu işlemi tam olarak gerçekleştirmekten acizdiler.Rega işte bu bilgisayar teknolojisindeki yeni gelişmeler ve kullanmakta olduğu İngiliz tasarımı 20MB'ın üzerinde hafıza kapasiteli ve 32 bitlik işlemci devreleri ile çok daha üst düzey müzik performansı sağlamayı başardı.

Apollo'nun teknik özellikleri:

Initialising/disc set-up

Apollo CD çalara bir CD yerleştirdiğinizde göstergede "initializing" yazdığını göreceksiniz. Bu da bu yenilikçi CD Çaların çalınacak olan CD'yi incelediği ve kendini ona göre ayarlayarak en doğru ve sorunsuz okuma şartlarına göre koşullandırdığı ve müthiş bir ses kalitesi sağlamak amacını güttüğü anlamına gelmektedir. Bu işlem yanlızca birkaç saniye sürmektedir ve sonuç beklemeye değecektir.

Mekanizma

CD'yi üç noktadan kavrayarak sabitleyen bir göbek içeren son derece yüksek kalitede bir mekanizma kullanılmıştır. Bu yeni mekanizmanın manyetik sıkıştırma tasarımına göre bazı avantajları vardır. Öncelikle, diski lazere olabildiğince düz bir şekilde takdim ederek bilginin okunmasında önemli gelişme sağlar. İkinci olarak da, manyetik sıkıştırmanın ortadan kalkmasıyla birlikte dönen kısmın ağırlığının azalmasına bağlı olarak disk kolay ivme kazanır ve kolay durdurulur.

Dijital devreler
Rega'nın bir devrim niteliğindeki ve piyasada bugün hiçbir benzeri bulunmayan bu CD Çaları geliştirmesi üç senesini almıştır. Rega, tasarım ortakları ile birlikte çok yeni ve özel bir devre oluşturmuştur: en yeni sinyal algılama teknikleri kullanılarak diskten okunan ham bilginin olabilecek en yüksek kalitede olmasını garantileyen, çok ileri düzeyde bir servo kontrol ünitesi. Rega'nın geliştirmiş olduğu servo kontrol mekanizması çok ileri düzeyde algoritmalar kullanarak lazer izinin odaklama ve pozisyon bakımından olması gereken en doğru noktada tutulmasını sağlar.

Ek hata düzeltme devresi
Daha önce kullanılan hata düzeltme devreleri hep bir orta yol bulma hedefindeydiler. Örneğin, iyi bir sallantı dayanıklılığı söz konusu olduğunda müzikten fedakarlık edilmesi, veya daha iyi bir müzik performansı için sallantı dayanıklılığından fedakarlık edilmesi gibi. Rega'nın yeni hata düzeltme devreleri en iyi müzik performansını en iyi sallantı ve titreşim dayanıklılığıyla birlikte sunuyor.

DAC tasarımı
Rega'nın önceki tasarım ortakları olan Wolfson'un geliştirmiş olduğu en yeni teknolojiye sahip, yüksek performanslı ve diferansiyel çıkışlı WM8740 Sigma Delta 24 bit DAC kullanmış.

Çıkış Katı
Apollo'da tamamiyle yeni tasarım bir çıkış amplisi kullanılmıştır. Son derece yüksek kalitedeki komponentlerden oluşan bu çıkış devresinin "A Klas" çalışması kendinden önceki CD Çalarlara kıyasla çok önemli bir performans farkı yaratmaktadır. Çıkış katının çok yüksek kalitede "A Klas" devre içermesi nedeniyle CD Çaların ses kalitesi çalışmaya başladığından 15 dakika sonra daha da gelişecektir.

MP3 Çalma Özelliği!
Apollo ses kalitesi ile yeni standartlar sağlamakla kalmayıp aynı zamanda da MP3 kaydedilmiş diskleri çalma özelliğine de sahiptir.

Yorumlar:

Rega Apollo , The Absolute Sound dergisi tarafından 2006 yılının en iyi iki CD Çalarından biri seçilerek "Product of the Year 2006" (Senenin Ürünü) ödülünü kazandı. Derginin Aralık 2006 sayısında Apollo'ya verilen ödülün gerekçesi ile ilgili şöyle yazılmış:

Rega's Apollo CD player does more things well than any other player in its price class. Probably the most striking of the Apollo's virtues are its resolution and detail, which are pretty spectacular for the money; however, the longer you listen, the more you'll also appreciate the Rega's focus and extended response at both frequency extremes. Though perhaps not the last word in high-frequency smoothness or three-dimensionality, the Apollo decisively outperforms similarly-priced competitors by telling listeners more of what they need and want to know about their favorite recordings. The Apollo achieves breakthrough performance via some fairly radical design advancements, including an all new transport mechanism, CD control chipset, and operating system software. The transport's servo-controller, for example, optimizes laser focus spot size and tracking position on a disc-by-disc basis. In turn, the control chipset incorporates a whopping 20MB of RAM and a 32-bit DSP engine that, together, provide the extra time and computation power necessary for extremely precise error correction. Most of all, what earned the Apollo a Digital Source Component of the Year award is the way its overall gestalt reminded us of the sonic presentation of even more accomplished, higher-end players. (Reviewed by Chris Martens, Issue 165)


Stereotimes.com'da Nisan 2006'da çıkmış olan Paul Szabady imzalı yazıdan:

"It is impossible to view the Rega Apollo as anything other than a genuine musical breakthrough in CD playback. Those, like me, who have long despaired of ever achieving musical satisfaction from the CD format, can finally rejoice. The Apollo's reasonable $995 price, lack of tweak-iness, and deep aesthetic value make it the definition of a Most Wanted Component. The highest praise and congratulations to Rega for their achievement with the Apollo, and as a music lover, my deepest thanks." yazının tamamı

Ayrıca Rega Apollo Stereotimes.Com "Most Wanted Components Awards" ödülünü de kazandı.

 


AudioEnz'de çıkmış Nisan 2006 tarihli yazıdan:

"As you'll have gathered, the Apollo is detailed. Lavishly, gloriously detailed, with every breath of every voice picked out perfectly. Every buzz of finger over string, every rattle and every hum all in its proper place. But it's detail that completes rather than distracts from the overall picture, adding layers of material to discover." yazının tamamı


Hi-Fi Choice dergisinin Mayıs 2006 sayısında çıkmış Paul Messenger imzalı yazıdan:

"It is, in short, a brilliant communicator, especially so when reproducing delicate and well recorded acoustic material. But it also makes compact discs of all kinds uncommonly interesting, and unusually easy to the ears.

The Apollo seemed equally adept at the most delicate detail. The very subtle percussion work of the title track of Laurie Anderson's Life on a String seemed to fit perfectly into the whole, with a very superior coherence that helps the whole performance and composition make good sense. Highly recommended."


Hi-Fi Choice dergisinin Aralık 2006 "senenin ödülleri" sayısında Apollo kategorisinde birinci seçilerek altın madalya kazandı.


Home & Technology dergisinin Mayıs 2006 sayısında "25 Yıl Sonra, Güneşin Altında Yeni Bir Şey..." başlıklı yazısının son paragrafında Göksenin Göksel şöyle yazmış:

"Pürüzsüz ses, kusursuz işleyen mekanizma, üzerinde bir hayli kafa yorulmuş 'varolandan daha iyi nasıl olabilir?' sorusunun cevabını veriyor. Bu CD çaların yeniden tanımlanmasıdır bence. APOLLO'yu kendi fiyat aralığındaki değil birkaç katı fiyat etiketi taşıyan cihazlarla yan yana koyun. Tebrikler REGA."

Ve karne notları ise şöyle oluşmuş:

KARNE

5.0

Tasarım/Kullanım:

*****

Teknik:

*****

Fiyat/Performans:

*****
Apollo, Home&Technology dergisinin Aralık 2006 Almanak sayısında "Editörün Seçimi" ödülünü de kazandı.Stereophile dergisinin Haziran 2006 sayısında Rega Apollo ile ilgili çıkmış olan Art Dudley imzalı ve methiye dolu yazıdan bazı alıntılar:

"...From day one, the Apollo endeared itself to me-no other word for it-by cheaply doing well a great many things I consider crucial to music playback. Its rhythmic performance was strong-no surprise there, given that none of the Rega products I've heard have made music soundsluggish or unengaging-and its frequency range was well extended in both directions, with good balance between its strong bass registers and crisp, open-sounding trebles.

But it was the cleanless of the Apollo's sound that most impressed me the first day. In that sense the Apollo was audibly, obviously different from most other players. After it had undergone a weeklong break-in period in my living-room system, I brought the Apollo into my dedicated listening room and installed it in my main system. The first song I played was Roy Wood's lovely "Whisper in the Night" from the first album by the much-abused Electric Light Orchestra, No Answer (Epic ZK 35524). After just the first few measures I was brought up short, and compelled to switch back to the Sony (SCD-777ES) for comparison's sake: The Rega had an unambiguously lower noise floor. Through the Apollo, there was more emptiness between the notes-spaces had been filled with texture through the Sony, which I'd never noticed before. Consequently (or so it seemed), listening to the music was now easier: The tension that belonged in the music was still there, but the stress of listening to it was gone...."

Son paragraf: "For the here and now, however the Rega Apollo is satisfying in a way that no similarly priced player of my experience can boast: It wouldn't embarass any system I know (save for the most irredeemably bright), and would only improve the core musical values of most. The Apollo is a surprising step forward in a field that I'd thought was empty of same, and a hell of a bargain. Very strongly recommended."

yazının tamamı


Hi-Fi Choice dergisinin Ekim 2006 sayısında içlerinde Rega Apollo'nun da bulunduğu altı farklı CD Çalar Grup Test'e tabi tutulmuş. Rega Apollo değerlendirmeler sonucu %91 puan toplayarak grubun birincisi seçilmiş ve "Best Buy" ödülüne layik görülmüş. Altı CD Çalar ile ilgili grup değerlendirmesinin son paragrafında şöyle yazılmış:

"The Apollo is everything we would look for and a bit more, the most involving of the group to listen to and also an arresting visual statement. An obvious Best Buy."


The Absolute Sound dergisinin Ekim 2006 sayısında da Chris Martens imzalı müthiş bir yazı çıktı. Yazının son paragrafında şöyle deniyor:

"While other mid-priced CD players have been edging toward sonic excellence by making gradual, incremental improvements, the Rega has moved forward with giant, confident strides to deliver sound reminiscent of that of multi-thousand-dollar players. Though this CD player's musical reach may occasionally exceed its grasp, the Apollo takes listeners closer to the absolute sound than any other sub-$1000 player I've heard. Once again, Rega has given us a digital player that offers breakthrough performance at a bargain price."Hi-fi News dergisinin Kasım 2006 sayısından Rega Apollo'ya iki ödül daha çıktı. Dergi Apollo'ya en iyi CD Çalarlar arasında yer vermekle kalmayıp ayrıca senenin ürünü kategorisinde de aday göstermiş. Ilgili yazılardan şu alıntıyı yaptık:

"...And the Apollo really is a very fine player, genuinely musical, able to produce an enjoyable sound from discs which are unlistenable on other players, and, on good recordings, matching much more expensive machines."Positive Feedback Online dergisinin 29. sayısında çıkan yazısının son paragrafında Ed Kobesky şöyle yazmış:

"Bottom line: the Rega Apollo makes CD playback an event. It's as far as you can get from loading up a mass market DVD changer and zoning out. From the way it "initialises" itself (which is like a live orchestra tuning up) to the way it plays music (which is more convincing than anything I can imagine at this price point), the Apollo is a virtuoso performer. It recaptures the glory of the original Planet and then some." Yazının tamamı

 


Rega @ Timpani

Ana Sayfa